36 Divisions Commercial Dough Divider Rounder Electric 1220mm Dough Rounding Machine
Basic Properties
Place of Origin:Made in China
Brand Name:World-Seiki
Certification:ISO,CE,CO
Model Number:WSK-636
Trading Properties
Minimum Order Quantity:1 set
Price:800 USD/Set
Standard Packaging:Export Wooden Case
Delivery Time:10 working days
Payment Terms:T/T,Western Union,D/P,D/A,L/C
Supply Ability:100 sets/month
Specifications
| Power: | Electric | Raw Material: | Wheat, Flour |
|---|---|---|---|
| Application Fields: | Commercial Catering, Bakery | Condition: | New |
| Dimension(l*w*h): | 520*420*1220 Mm | Key Selling Points: | Eco-Friendly |
| Output Product Name: | Bread, Pizza | Voltage: | 220/380V |
| Warranty: | 1 Year | Weight: | 180 KG |
| Power: | 180 | Applicable Industries: | Hotels, Food & Beverage Factory, Restaurant, Food Shop, Food & Beverage Shops, Other |
| Showroom Location: | None | Marketing Type: | Other |
| Machinery Test Report: | Not Available | Video Outgoing-inspection: | Not Available |
| Warranty Of Core Components: | 1 Year | Core Components: | Other |
| Highlight | commercial dough divider rounder electric,1220mm dough rounding machine,36 divisions commercial dough divider rounder |
||
Product Description
Commercial Bakery Machine Electric Dough Divider - 36 Divisions
Product Overview
Professional electric dough divider designed for commercial bakeries, featuring 36 divisions for efficient dough portioning.

Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Condition | New |
| Applicable Industries | Hotels, Food & Beverage Factory, Restaurant, Food Shop, Food & Beverage Shops, Other |
| Brand Name | WSK |
| Place of Origin | China, Jiangsu |
| Voltage | 220/380V |
| Power | 180W |
| Dimensions (L×W×H) | 520 × 420 × 1220 mm |
| Weight | 180KG |
| Warranty | 1 Year |
| Application Fields | Commercial catering, Bakery |
| Raw Material | Wheat, Flour |
| Output Product | Bread, Pizza |
| Key Selling Points | Sustainable |
| Power Source | Electric |
Frequently Asked Questions
Who are we?
We are based in Jiangsu, China, established in 2011. We serve Eastern Asia (50%), Domestic Market (30%), and Southeast Asia (20%) with a team of 11-50 professionals.
How can we guarantee quality?
We provide pre-production samples before mass production and conduct final inspections before shipment to ensure quality standards.
What can you buy from us?
We offer a comprehensive range of bakery equipment including egg beaters, moulders, spiral mixers, divider rounders, and table reversible sheeters.
Why should you buy from us instead of other suppliers?
Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd. is a professional manufacturer with nearly 30 years of experience in bread, snacks, and kitchen equipment production.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB
Accepted Payment Currency: USD, JPY, HKD
Accepted Payment Type: T/T, L/C
Languages Spoken: English, Chinese, Japanese
Accepted Payment Currency: USD, JPY, HKD
Accepted Payment Type: T/T, L/C
Languages Spoken: English, Chinese, Japanese
Product Tags
Contact Details
Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd
Contact Person: Ms. Cici
Tel: 86-510-83799935
Fax: 86-510-83799380